Торунські медівники

Торунські медівники

  (З книги Ольги Франко “Перша українська загально-практична кухня”)


Торунь називають “Медівниковим містом”. Саме тут вже щонайменше 700 років печуть пухке, ароматне медове печиво. Попри те, що традиція випікання медівників у Торуні сягає Середньовіччя, перші рецепти торунських медівників з’явились триста років тому. До того переписи, ймовірно, передавались усно і були таємницею місцевих пекарів.
У першому надрукованому переписі цих медівників у лікарському пораднику 1725р. “Compendium medicum auctum”, до тіста додавали такі приправи як: імбир, гвоздики, кардамон, мускатний горіх, цинамон, аніс, чорний перець. 

У 1751р. Густав Везе відкрив в Торуні медівникову фабрику, яка існує до сьогодні. Після приходу до влади ПНР фабрика Везе була націоналізована та отримала назву Кондитерська фабрика «Коперник‎»‎. 

На відміну від тонких і хрустких медівників скандинавської чи британської традиції, торунські грубші і пухкіші. Основними інгредієнтами є мед, спирт та житнє борошно.

З торунськими медівниками пов’язано багато традицій та легенд. Одна з них розповідає про черницю Катерину, яка врятувала місто від голоду. З того часу в Торуні 25 листопада, на день Св.Катерини, яка є покровителькою пекарів, печуть медівнички “катеринки”. А ще у Торунських пекарів була традиція, у день народження доньки місити тісто, яке зберігали до її весілля.

“[…] але напишу, що найбільше враження справили на мене медівники. Бачив я, правда, і цілу фортифікацію зі всіх сторін міста […]. Але то не перевершило медівників, ох, медівників, один з яких вислав до Варшави”. Так п’ятнадцятилітній Фридерик Шопен описав місто Торунь в листі до товариша Яна Матушинського в серпні 1825р.


Інгредієнти

 • 2скл. меду
 • 3скл. житньої муки
 • 100мл горілки
 • цедра з одної помаранчі
 • 1ч.л. приправ: духмяний перець, аніс, кардамон
 • 100г горіхів і цукатів
 • 50мл пива

Приготування

 1. Загріти мед до гарячого, додати приправи і цедру.
 2. Влити обережно горілку, весь час мішаючи мед.
 3. Муку загріти на пательні.
 4. До муки влити гарячий мед і мішати 15 хвилин в комбайні.
 5. Викласти тісто на бритванку.
 6. Загріти пиво з 1ч.л. меду і помазати ним тісто.
 7. Посипати зверху горіхами і цукатами.
 8. Пекти при температурі 170° 40 хвилин.
 9. Медівник порізати на квадрати. (Дуже довго може зберігатись в закритому контейнері)Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *