Лімонада
(З книги Ольги Франко “Перша українська загально-практична кухня”)
Перш ніж налиємо холодний лимонад в глечик, давайте зробимо коротку подорож, як і коли з’явився цей напій.
Вже понад 1000 років перепис традиційного лимонаду однаковий. Перші письмові згадки про лимонад ведуть на середземноморське узбережжя Єгипту, де у VIII столітті робили напій з соку цитрин, м’яти, перцю, ферментованого ячменю, води та цукру. Вони навіть торгували цим напитком.
В Індії також робили лимонад, і звідти напій потрапив у Європу, де за легендою, в 781 році винороб імператора Людовика Благочестивого переплутав бочки з вином і налив імператору сік з цитрини, але зрозумівши помилку додав води із цукром. Лимонад дуже полюбляли в VII – VIII у Римі, а згодом і в Парижі. До цитринового соку додавали мед і воду.
У 1676 році продавці створили організацію “Compagnie de Limonadiers”. Британський хімік Джозеф Прістлі винайшов газований лимонад і у 1780 році, цей чудовий напій потрапив до Америки. Жіночий рух під назвою “Християнський союз” почав вести боротьбу проти алкоголю, пропонуючи пити безалкогольний лимонад.
Велику роль у поширенні цього напою відіграли циркові актори. В документі за 1879 рік у “Реєстрі коліс”, Західна Віржинія, був описаний рожевий лимонад, який мав великий успіх у відвідувачів цирку. А винайшов його один з акторів , який кидав у лимонад карамельки з червоною корицею. З роками лимонад не втратив своєї популярності.
Інгредієнти
- 2 цитрини*
- 600мл води
- 160г цукру
- цедра з цитрини
Приготування
- Стерти цедру з однієї цитрини.
- Видусити сік з двох цитрин.
- Цукор розчинити в гарячій воді, додати цедру.
- Залишити суміш, щоб підстигла.
- Дати сік з цитрин і вимішати.
- Поставити в холодильник.
Цитрина – лимон