Вітамінова паляниця

Вітамінова паляниця

(Від Анни Ключко, Підкарпатська Україна, Довге)


Ганна Франко 1892 року народження, наймолодша з дітей Івана та Ольги Франків. На її долю випало дуже тяжке життя.

Малою дитиною була, як і її брати, рухливою, життєрадісною дитиною. Дуже любила слухати казки, які для своїх дітей писав Іван Франко. Росла безжурно, добре вчилася, але щасливі дитячі роки скоро минули. Хвороба мами змусили Ганзю стати помічницею в хаті, це був великий тягар для малої дитини. Єдиною розрадою і відпочинком була школа, після неї закінчує учительську семінарію, а також відвідує курси медсестер. В 1914 році переїжджає до Києва, де працює сестрою милосердя в місцевому госпіталі, долучається до допомоги українським арештантам. Проводить курси української мови для вояків та неграмотних громадян. Відвідує вечірні лекції у Київському університеті, та бере активну участь в громадському житті України.

В 1919 році їде до Берліну з Місією Червоного Хреста, для допомоги українським полоненим. Знайомиться з лікарем Петром Ключком. Згодом виходить за нього заміж. Мали двох синів: Тараса і Мирона. В 1939 році родина переїжджає до Відня. Та не довго тривало щастя. В 1945р. енкаведисти арештували її чоловіка Петра. Ганна всіма силами старається його звільнити. У 1946р. хворого, ледь живого після страшних катувань звільнили, але прожив він дуже коротко.

Після смерті свого чоловіка тета Ганна з дітьми виїжджає до Канади в Торонто. Працює медсестрою, бере активну участь у громадському житті, весь час сумує за Україною. В 1967 році приїжджає на Батьківщину. Пам’ятаю з яким нетерпінням родина чекала на приїзд тети Ганни. Шкода було прощатися, за короткий час ми перейнялися великою симпатією до неї. Це була тиха, лагідна жінка. Не були впевнені, що колись ще побачимось. Однак в 1971 році тета Ганна знову приїхала в Україну, це був тяжкий час, приїхала попрощатися зі смертельно хворим братом Тарасом, була з ним до кінця його днів.


Інгредієнти

 • 5 яєць
 • 160г цукру
 • 2ст.л. гречаної муки
 • 1ст.л. пшеничної муки
 • ½ ч.л. порошку до печива
 • 1ч.л. ванільного цукору
 • цедра цитрини*

Приготування

 1. Втерти 5 жовтків з трьома столовими ложками цукру.
 2. Додати гречану і пшеничну муку, порошок до печива, ванільний цукор, цедру.
 3. Вбити піну з двох білків, додати до жовтків, легко вимішати.
 4. Налити в круглу форму. 
 5. Пекти при температурі 180° 10 хвилин.
 6. Коли вистигне дати зверху крем і можна посипати ягодами.

Крем

 1. Зварити сироп зі 100г цукру і 50г води.
 2. Вбити три білки.
 3. Продовжуючи збивати по трошки влити гарячий сироп.
 4. Можна додати ложку будь-якої мармоляди*.

цитрина – лимон

мармоляда – варенняЗалишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *