Дактилевий пиріг

Дактилевий пиріг

   (З книги Ольги Франко “Перша українська загально-практична кухня”)


Дочка Івана Франка, Ганна Ключко-Франко, у своїх спогадах згадує, що кулінарія франкового дому формувалася на поєднанні галицьких, бойківських, східноукраїнських смаків, та  під впливом подорожей батьків до Риму та Відня. Головне кредо було не лише смачно і поживно нагодувати велику родину, а забезпечити атмосферу любові, навчити турботи про всіх членів родини, зміцнити взаємини, створити комфорт і позитивне самопочуття. Кухня була для всіх і вхід до кухні нікому не був заборонений. Часто сам господар, Іван Франко, готував ранкову каву, чи варив кулешу, а також любив на десерт варити компот. Мала Гандзя перейняла від батьків всю цю науку, яка в житті стала  їй у пригоді.

В Канаді де проживала до кінця своїх днів, вона подавала переписи франкового дому до часопису і закликала інші родини ділитися й своїми. З цього часопису ми дізналися про іменинний пиріг для тата, медівники, і про “дактилевий корж”, який вона дуже любила, і який вперше скуштувала у пані Юзичинської зі Львова. Теті Ганні з декількох спроб вдалося відтворити цей смачний спогад, і подати його до часопису “Наше слово” Союзу Українок в Америці.  

В книжці переписів  “Практична кухня” моєї баби Ольги Франко також є “Дактилевий пиріг”. Походить цей десерт з Польщі, там він називається “Дактилевий мазурок на андрутах”. Один з найдавніших переписів цього мазурка надрукований у книзі „Piekarnia i cukiernia wytworna i gospodarska”, Marta Norkowska, 1908.

З нагоди ювілею – 70 річчя внучки Ганни Франко, Галі Ключко, моєї сестри, яка живе у Канаді, шлемо зі Львова  найщиріші вітання! У цей день, згадуючи солодке, яке колись пекла її бабця, подаємо перепис улюбленого “Дактилевого пирога” тети Ганни.


Інгредієнти

 • 250г дактилів*
 • 250г міґдалів
 • 250г цукру
 • цедра і сік з одної цитрини
 • 4 білки
 • 4 андрути*

Приготування

 1. З дактилів витягнути кісточки, порізати на тонкі смужки.
 2. Горіхи посікти.
 3. Білки вбити, досипати по трохи цукор.
 4. Додати горіхи, дактилі, цедру і сік цитрини, легко перемішати.
 5. Викласти на деко андрути, зверху рівномірно дати масу.
 6. Сушити в рурі при температурі 100° 3 години.
 7. Коли вистигне порізати ножем змоченим у гарячій воді.

дактилі – фініки

андрути – вафліЗалишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *