Дід (Бавмкухен, дзяд)

Дід (Бавмкухен, дзяд)

(З книги Ольги Франко “Перша українська загально-практична кухня”)


Перший раз  про Баумкухен я почула від моєї баби Ольги. Одного разу сестра мого тата подарувала мені книжку  “Перша українська загально-практична кухня”, я була дуже щаслива і пішла похвалитись бабі (Ользі Франко). На що вона відповіла, що ця книжка в наш час нічого не варта, бо на один торт потрібно 100 яєць, хоча, можна робити й менший… Якраз в той день зайшла мова за “Пень”. Баба мені розповіла, що цей торт вона завжди робила для діда Петра (Франка) на уродини, бо він йому дуже смакував. Про цей десерт я раніше ніколи не чула, тож почала цікавитися як його робити та чому вона нам ніколи його не пече. Баба засміялась і сказала, що це не так просто, бо потрібно мати валок, який крутиться біля відкритого вогню, і на нього наливати тісто. Потім додала, що коли “пень” був готовий вона його люкрувала і посипала горіхами. 

Дуже мене зацікавив цей торт печений на вогні, який так подобався дідові Петру. Уявляю, яка це була атракція для гостей, коли з кожним обертом валу, з кожним новим шаром налитого тіста виростав “Пень” …

Пройшло більше ніж 50 років і у нас з’явилась можливість відшукати в інтернеті детальний опис Баумкухену та відтворити цей смачний спогад.

 Я добре запам’ятала, що торт називався “Пень”, але у бабиній книжці він записаний під назвою “Дід” і у розділі Печиво, а не Торти. Мабуть тому, що немає крему, а сухе тісто, яке ріжуть на маленькі шматочки, має смак печива і дуже смакує з кавою.


Інгредієнти

  • 1кг масла
  • 1кг цукру
  • 1кг муки
  • 1л сметани
  • 40 яєць
  • 50мл коньяку
  • цедра з цитрини*
  • пів чайної ложечки меленого кардамону

Приготування

  1. Втерти масло з цукром.
  2. Додавати, по одному, жовтки.
  3. Влити сметану.
  4. Всипати муку, розмішати.
  5. Додати цедру, кардамон і коньяк.
  6. Збити білки, додати до тіста, вимішати.
  7. Лити шар за шаром на валок (дерев’яна палка або картонний рулон) обмотаний пергаментом.
  8. Постійно крутити вал, наступний шар тіста лити тільки тоді, коли попередній спечений.
  9. Коли вистигне можна полюкрувати і тоді акуратно зняти з валка.

цедра з цитрини – лимонна цедра



1 thought on “Дід (Бавмкухен, дзяд)”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *