Дід (Бавмкухен, дзяд)


(З книги Ольги Франко “Перша українська загально-практична кухня”)
Перший раз про Баумкухен я почула від моєї баби Ольги. Одного разу сестра мого тата подарувала мені книжку “Перша українська загально-практична кухня”, я була дуже щаслива і пішла похвалитись бабі (Ользі Франко). На що вона відповіла, що ця книжка в наш час нічого не варта, бо на один торт потрібно 100 яєць, хоча, можна робити й менший… Якраз в той день зайшла мова за “Пень”. Баба мені розповіла, що цей торт вона завжди робила для діда Петра (Франка) на уродини, бо він йому дуже смакував. Про цей десерт я раніше ніколи не чула, тож почала цікавитися як його робити та чому вона нам ніколи його не пече. Баба засміялась і сказала, що це не так просто, бо потрібно мати валок, який крутиться біля відкритого вогню, і на нього наливати тісто. Потім додала, що коли “пень” був готовий вона його люкрувала і посипала горіхами.
Дуже мене зацікавив цей торт печений на вогні, який так подобався дідові Петру. Уявляю, яка це була атракція для гостей, коли з кожним обертом валу, з кожним новим шаром налитого тіста виростав “Пень” …
Пройшло більше ніж 50 років і у нас з’явилась можливість відшукати в інтернеті детальний опис Баумкухену та відтворити цей смачний спогад.
Я добре запам’ятала, що торт називався “Пень”, але у бабиній книжці він записаний під назвою “Дід” і у розділі Печиво, а не Торти. Мабуть тому, що немає крему, а сухе тісто, яке ріжуть на маленькі шматочки, має смак печива і дуже смакує з кавою.

Інгредієнти
- 1кг масла
- 1кг цукру
- 1кг муки
- 1л сметани
- 40 яєць
- 50мл коньяку
- цедра з цитрини*
- пів чайної ложечки меленого кардамону
Приготування
- Втерти масло з цукром.
- Додавати, по одному, жовтки.
- Влити сметану.
- Всипати муку, розмішати.
- Додати цедру, кардамон і коньяк.
- Збити білки, додати до тіста, вимішати.
- Лити шар за шаром на валок (дерев’яна палка або картонний рулон) обмотаний пергаментом.
- Постійно крутити вал, наступний шар тіста лити тільки тоді, коли попередній спечений.
- Коли вистигне можна полюкрувати і тоді акуратно зняти з валка.









цедра з цитрини – лимонна цедра
1 thought on “Дід (Бавмкухен, дзяд)”