Питльований житний хліб

Питльований житний хліб

(З книги Ольги Франко “Перша українська загально-практична кухня”)


В Європі згадки про хліб датуються 3530 роком до нашої ери. Перші дріжджі були винайдені в 1191 році. Печі для хліба були в багатих хатах і монастирях. На Поліссі в ІІ столітті випікали кислий хліб з житньої муки. Це було велике мистецтво готувати спеціальні закваски, від яких залежали смак і запах хліба.

В XVII столітті пекарі використовували пивну гущу для розпушення тіста. У 1850 році почали виготовляти пресовані дріжджі для хлібопечення. В місті Марк-ан-Баре́ль на півночі Франції відкрили перший у Європі дріжджовий завод Lesaffre.

Жито вирощували ще у середньовіччі, через свою родючість і невибагливість воно було значно дешевше ніж пшениця і було їжею для бідних.

Питльоване борошно це борошно особливого, дрібного помолу. Борошно розмелювали “питлювали” на млині зі спеціальним просіювачем-питлем, тому воно й отримало назву “питльоване”.

У житній муці немає білків, які утворюють клейковину – ту речовину, що робить пшеничний хліб таким пухким і об’ємним. Житнє борошно містить у 1,5 раза більше жирів, ніж пшеничне. Воно багате на харчові волокна, покращує травлення, знижує рівень глюкози в крові, і це далеко не всі його корисні властивості. Хліб із суміші житнього і пшеничного борошна буде сірим чи іншого відтінку, залежно від пропорцій.


Інгредієнти

 • 300г житньої муки
 • 300г пшеничної муки
 • 200мл води
 • 200мл молока
 • 10г сухих дріжджів
 • 1ст.л. цукру
 • 2ст.л. олії
 • сіль до смаку
 • 1ст.л. кмину

Приготування

 1. Всипати дріжджі в тепле молоко з водою, додати цукор, перемішати і залишити на 15 хвилин.
 2. В миску насипати муку, розчину, олію, кмин і сіль. Місити в комбайні 10 хвилин.
 3. Накрити тісто і поставити в теплі, щоб росло дві години.
 4. В нагріту до 230° руру поставити порожню гусятницю (з кришкою) на 45 хвилин.
 5. Тісто перемнути, сформувати хліб, покласти на пергамент, накрити і залишити рости, поки гріється гусятниця. (Можна у миску покласти тканину, присипати мукою і викласти різні їстівні листочки чи квіти, акуратно покласти тісто, притиснути і перевернути на пергамент, накрити, щоб підросло)
 6. Тісто покласти акуратно, разом з пергаментом, у гарячу гусятницю, зменшити температуру до 220°, пекти під покришкою 30 хвилин. Тоді зняти покришку і пекти ще 20 хвилин.
 7. Хліб витягнути, загорнути у тканину і залишити, щоб вистиг.Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *